Engineering
Physics
Calorimetry New
Question

100 g of water is heated from 30°C to 50°C. Ignoring the slight expansion of the water, the change in its internal energy is (specific heat of water is 4184 J/kg/K) :

4.2 kJ

2.1 kJ

84 kJ

8.4 kJ

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

ΔQ = M,S, ΔT

= 100 × 10–3 × 4.184 × 20 = 8.4 × 103

ΔQ = 84 kJ,                 ΔW = 0

ΔQ = ΔV + ΔW

∴       ΔV = 8.4 kJ.