Engineering
Physics
Basics of Simple Harmonic Motion
Stress Strain and Hookes Law New
Question

A 0.1 kg mass is suspended from a wire of negligible mass. The length of the wire is 1m and its cross-sectional area is 4.9 × 10–7 m2. If the mass is pulled a little in the vertically downward direction and released, it performs simple harmonic motion of angular frequency 140 rad s–1. If the Young's modulus of the material of the wire is n × 109 Nm–2, the value of n is

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 k=YAL

 ω=km=YAmL

 140=n×109×4.9×1070.1×1=49n×102

 140=70n

n = 4