Engineering
Physics
Collision
Momentum and Energy Conservation for System of Particles
Projectile Motion
Question

A ball of mass 0.2 kg rests on a vertical post of height 5 m. A bullet of mass 0.01 kg, travelling with a velocity V m/s in a horizontal direction, hits the centre of the ball. After the collision, the ball and bullet travel independently. The ball hits the ground at a distance of 20 m and the bullet at a distance of 100 m from the foot of the post. The initial velocity V of the bullet is :

 

250 m/s

500 m/s

 2502m/s

400 m/s

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

m1 = 0.01 kg m2 = 0.2 kg

 

Let v1 & v2 be velocity of bullet & ball respectively just after collision.

v2 × 1 = 20 ⇒ v2 = 20

& v1 = 100

From conservation of momentum

0.01 × v = (0.01 × 100) + (0.2 × 20)

0.01 v = 1 + 4 = 5

 v=5102=500  m/sec.