Engineering
Physics
Circular Motion in Vertical Plane
Question

A ball of mass (m) 0.5 kg is attached to the end of a string having length (L) 0.5 m. The ball is rotated on a horizontal circular path about vertical axis. The maximum tension that the string can bear is 324 N. The maximum possible value of angular velocity of ball (in radian/s) is

  

18

27

36

9

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 

T cos θ = mg

T sin θ = mω2L sin θ

T = mω2L

 ωmax2=TmaxmL

 ωmax=TmaxmL=3240.5×0.5=324×4

= 36 rad/s