Engineering
Physics
Static and Kinetic Friction
Question

A block of mass m1 = 1 kg another mass m2 = 2kg, are placed together (see figure) on an inclined plane with angle of inclination θ. Various values of θ are given in List-I. The coefficient of friction between the block m1 and the plane is always zero. The coefficient of static and dynamic friction between the block m2 and the plane are equal to µ = 0.3. In List-II expressions for the friction on block m2 are given. Match the correct expression of the friction in List-II with the angles given in List-I, and choose the correct option. The acceleration due to gravity is denoted by g.

[Useful information : tan (5.5°) = 0.1; tan (11.5°) = 0.2 ; tan (16.5°) = 0.3]

List I List II
(P) θ = 5º (1) m2g sin θ
(Q) θ = 10º (2) (m1 + m2)g sin θ
(R) θ = 15º (3) µm2g cos θ
(S) θ = 20º (4) µ(m1 + m2)g cos θ

P → 2

Q → 2

R → 2

S → 4

P → 2

Q → 2

R → 2

S → 3

P → 1

Q → 1

R → 1

S → 3

P → 2

Q → 2

R → 3

S → 3

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

(m1 + m2) g sin θ = 3 × g × sin 5° ≈ 3g ×  5π180

fmax = 0.3 × m2g cos 5°

0.6 g cos 5° ≈ 0.6 g

 ⇒ f = (m1 + m2) g sin θ

sliding at

(m1 + m2) g sin θ = m m2g cos θ            

tan θ = 0.3×21+2=0.2

θ = 11.5°

P → 2

Q → 2

R → 3

S → 3