Engineering
Physics
Motional EMF
Question

A boat is moving due east in a region where the earth’s magnetic field is 5.0 × 10–5 NA–1 m–1 due north and horizontal. The boat carries a vertical aerial 2m long. If the speed of the boat is 1.50 ms–1, the magnitude of the induced emf in the wire of aerial is :

0.50 mV

0.15 mV

0.75 mV

1 mV

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

Find = B × v × ℓ

= 5.0 × 10–5 × 1.50 × 2

= 10.0 × 10–5 × 1.5

= 15 × 10–5 vot.

= 0.15 mv