Engineering
Physics
Thermodynamics
Question

A Carnot engine operating between temperatures T1 and T2 has efficiency 16. When T2 is lowered by 62 K ; its efficiency increases to 13. Then T1 and T2 are respectively :

310 K and 248 K

330 K and 268 K

372 K and 330 K

372 K and 310 K

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

η=1T2T1=16T2T1=116=56

13=1(T262)T1T262T1=23

5(T262)T2=23

 

 

5T2 – 310 = 4T2

T2 = 310 and   T1=6×3105

T1 = 372 K