Engineering
Chemistry
Concentration Terms
Question

A compound H2X with molar weight of 80 g is dissolved in a solvent having density of 0.4 g ml–1. Assuming no change in volume upon dissolution, the molality of a 3.2 molar solution is

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

Assume volume of solution = 1 litre

number of moles of H2X = 3.2

weight of solvent = 1000 × 0.4 = 400 gm

 m=3.2400/1000=8