Engineering
Physics
Center of Mass
Question

A particle of mass m moving in the x direction with speed 2v is hit by another particle of mass 2m moving in the y direction with speed v. If the collision is perfectly inelastic, the percentage loss in the energy during the collision is close to:

44%

56%

62%

50%

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

(1) 2mvi^+2mvj^=3mv

(2) v=23vi^+23vj^

(3) Ki=12m×(2v)2+122mv2=3mv2

(4) Ki=12×3m×89v2=43mv2