Engineering
Physics
Center of Mass
Collision
Question

A point mass of 1kg collides elastically with a stationary point mass of 5kg. After their collision, the 1kg mass reverses its direction and moves with a speed of 2 ms–1. Which of the following statement(s) is (are) correct for the system of these two masses?

Total kinetic energy of the system is 4J

Total momentum of the system is 3kg ms–1

Kinetic energy of the centre of mass is 0.75 J

Momentum of 5kg mass after collision is 4kg ms–1

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

v = 5v2 – 2 (1)

v = v2 + 92

--------------

2v = 6 v2

v2 = v/3

v = 5v/3 – 2

–2v / 3 = – 2

v = 3 m/s

v2 = 1 m/s

  Pi = 3 kgms–1

 kcm=12(1+5)vcm2=3vcm2

 vcm=1×31+5=12km=34=0.75