Engineering
Physics
Dopplers Effect
Question

A police car with a siren of frequency 8 kHz is moving with uniform velocity 36 km/hr towards a tall building which reflects the sound waves. The speed of sound in air is 320 m/s. The frequency of the siren heard by the car driver is

8.25 kHz

7.50 kHz

8.50 kHz

7.75 kHz

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 Vs=36×1033600m/s=10  m/s,  ν=8  KHz

V0 = 320 m/s 

V0 = Vs = 10 m/s

 ν'=(V+V0VVs')ν

 =(320+1032010)8  KHz

 =330310×8=8.51  KHz