Engineering
Physics
Projectile Motion
Question

A projectile is given an initial velocity of (i^  +2j^)m/s, where  i^  is along the ground and  j^ is along the vertical. If g = 10 m/s2, the equation of its trajectory is :

4y = 2x – 25x2

4y = 2x – 5x2

y = 2x – 5x2

y = x – 5x2

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

x = t

y = 2t – 5t2