Engineering
Physics
Pure Rotational Motion
Question

A pulley of radius 2m is rotated about its axis by a force F = (20t – 5t2)

newton (where t is measured in seconds) applied tangentially. If the moment of inertia of the pulley about its axis of rotation is 10 kg m2, the number of rotations made by the pulley before its direction of motion  reversed, is :

more than 3 but less than 6

more than 9

less than 3

more than 6 but less than 9

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

To reverse the direction òtdq = 0  (work done is zero)

t = (20 t – 5t2) 2 = 40t – 10t2

\(\alpha = \frac{\tau }{I} = \frac{{40t - 10{t^2}}}{{10}} = 4t - {t^2}\)

\(\omega = \int_0^t {\alpha dt = 2{t^2} - \frac{{{t^3}}}{3}} \)

w is zero at

\(2{t^2} - \frac{{{t^3}}}{3} = 0\)

t3 = 6t2

t = 6 sec.

q = ò wdt

                          \( = \int_0^6 {\left( {2{t^2} - \frac{{{t^3}}}{3}} \right)dt} \)

                              \(\left[ {\frac{{2{t^3}}}{3} - \frac{{{t^4}}}{{12}}} \right]_0^6 = 216\left[ {\frac{2}{3} - \frac{1}{3}} \right] = 36\,rad.\)

No or revolution                             \(\frac{{36}}{{2\pi }}\) Less than 6