Engineering
Physics
Communication
Question

A radar has a power of 1 kW and is operating at a frequency of 10 GHz. It is located on a mountain top of height 500 m. The maximum distance up to which it can detect object located on the surface of the earth (Radius of earth = 6.4 × 106 m) is :

64 km

40 km

80 km

16 km

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 d=2Rh=2×6.4×103×0.5=80km