Engineering
Physics
RC Circuit
Question

A resistor 'R' and 2µF capacitor in series is connected through a switch to 200V direct supply. Across the capacitor is a neon bulb that lights up at 120 V. Calculate the value of R to make the bulb light up 5s after the switch has been closed. (log10 2.5 = 0.4)

1.7 × 105 Ω 

2.7 × 106 Ω 

3.3 × 107 Ω 

1.3 × 104 Ω 

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

v = 200 (1 – e–t/t)

120 = 200(1 – e–t/t)

e-t/τ=200-120200=80200

t/t = log(2.5) = 0.4

5 = (0.4) × R × 2 × 10–6

R=5(0.4)×2×10-6

= R = 2.7 × 106