Engineering
Physics
Relative Motion
Question

A rocket is moving in a gravity free space with a constant acceleration of 2 ms–2 along + x direction (see figure). The length of a chamber inside the rocket is 4 m. A ball is thrown from the left end of the chamber in +x direction with a speed of 0.3 ms–1 relative to the rocket. At the same time, another ball is thrown in –x direction with a speed of 0.2 ms–1 from its right end relative to the rocket. The time in seconds when the two balls hit each other is

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

Vrel = 0.5 m/s

arel = 0

 t=SrelVrel=40.5=8sec