Engineering
Physics
Communication
Question

A signal of 5 kHz frequency is amplitude modulated on a carrier wave of frequency 2 MHz. The frequencies of the resultant signal is/are :

2000 kHz and 1995 kHz

2005 kHz, and 1995 kHz

2 MHz only

2005 kHz, 2000 kHz and 1995 kHz

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

fR = fC + fm = 2000 kHz + 5kHz = 2005 kHz

fR = fC - fm = 2000 kHz - 5kHz = 1995 kHz

So, frequency content of resultant wave will have frequencies 1995 kHz, 2000 kHz and 2005 kHz