Engineering
Physics
SHM of Spring Block System
Question

A small block is connected to one end of a massless spring of un-stretched length 4.9 m. The other end of the spring (see the figure) is fixed. The system lies on a horizontal frictionless surface. The block is stretched by 0.2 m and released from rest at t = 0. It then executes simple harmonic motion with angular frequency ω=π3  rad/s. Simultaneously at t = 0, a small pebble is projected with speed v from point P at an angle of 45° as shown in the figure. Point P is at a horizontal distance of 10 m from O. If the pebble hits the block at t = 1s, the value of v is (take g = 10 m/s2)

 

 53m/s

 51m/s 

 52m/s

 50m/s

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 T=2vsin45°g