Engineering
Physics
Standing Wave on String
Question

A sonometer wire of length 1.5 m is made of steel. The tension in it produces an elastic strain of 1%. What is the fundamental frequency of steel if density and elasticity of steel are 7.7×103 kg/m3 and 2.2 × 1011 N/m2 respectively?

188.5 Hz

770 Hz

178.2 Hz

200.5 Hz

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 

 f=V2=12Tμ 

 Tµ=yρ×Δℓ

 =12×1.52.2×1011×0.017.7×103

 =1327×106

 =1327=×103=178.2Hz