Engineering
Physics
Errors
Question

A student uses a simple pendulum of exactly 1m length to determine g, the acceleration due to gravity. He uses a stop watch with the least count of 1 sec for this and records 40 seconds for 20 oscillations. For this observation, which of the following statement(s) is (are) true?

Percentage error in the determination of g is 2.5%

Percentage error in the determination of g is 5%

 Error T in measuring T, the time period, is 0.05 seconds

 Error T in measuring T, the time period, is 1 second

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 T=2±120=2±0.05sec

 g=4π2T2

 Δgg=Δℓ+2ΔTTΔgg=0.05×22%=5%