Engineering
Physics
Pure Rotational Motion
Question

A uniform circular disc of mass 1.5 kg and radius 0.5 m is initially at rest on a horizontal frictionless surface. Three forces of equal magnitude F = 0.5 N are applied simultaneously along the three sides of an equilateral triangle XYZ with its vertices on the perimeter of the disc (see figure). One second after applying the forces, the angular speed of the disc in rad s–1 is

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 x=0.5sin30º=14m

 τ=F×14+F×14+F×14=         

 3×0.54=12×1.5×(0.5)2α

α = 2 rad/s2

ω  = αt = 2 rad/s