Engineering
Physics
LR Circuit Growth and Decay of Current
Question

An inductor (L = 0.03 H) and a resistor (R = 0.15 kΩ) are connected in series to a battery of 15V EMF in a circuit shown below. The key K1 has been kept closed for a long time. Then at t = 0, K1 is opened and key K2 is closed simultaneously. At t = 1 ms, the current in the circuit will be : (e5≅150)]

6.7 mA

0.67 mA

100 mA

67 mA

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

150.15×103=0.1A

i=i0etRL

=0.1e1×103×150×100.03

=0.1e50.1e5=0.1150