Engineering
Physics
Curved Surface Refraction
Question

An object 2.4 m in front of a lens forms a sharp image on a film 12 cm behind the lens. A glass plate 1 cm thick, of refractive index 1.50 is interposed between lens and film with its plane faces parallel to film. At what distance (from lens) should object be shifted to be in sharp focus on film?

5.6 m

3.2 m

7.2 m

2.4 m

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 112+1240=1f1f=780

 Δx  due  to  slab=t(11μ)=13CM

* New v should be =1213=353CM

1u=1v  1f=335  780=1500

u = –5.6 m