Engineering
Physics
Curved Surface Refraction
Spherical Mirror New
Question

Consider a concave mirror and a convex lens (refractive index = 1.5) of focal length 10 cm each, separated by a distance of 50 cm in air (refractive index = 1) as shown in the figure. An object is placed at a distance of 15 cm from the mirror. Its erect image formed by this combination has magnification M1. When the set-up is kept in a medium of refractive index 7/6, the magnification becomes M2. The magnitude  |M2M1|  is

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

For Mirror

u = –15; f = –10

 1v=1f1u=110+115=3+25=130

v1 = 20 cm

For Lens

u2 = –20 cm; f = +10

 1v2=1f+1u=110120=120

v2 = 20 cm

 m1=v1u1=3015=2

 m2=v2u2=2020=1

So, M1 = m1m2 = +2

In medium focal length of lens will get changed

 110=(321){1R11R2}=12{1R11R2}  in air

 1f'=(3×62×71){1R11R2}=414{1R11R2}  in medium

 f110=12×144=74           so,  f1=74×10=352 cm

So for lens      u2 = –20; f2=352

 1v'2=235120=87140=1140

m2' =  v'2u2=14020 = –7

So, M2 = –2 × –7 = 14

 So,|M2M1|=142=7