Engineering
Physics
Bohrs Model of Atom
Question

Consider a hydrogen atom with its electron in the nth orbital.  An electromagnetic radiation of wavelength 90 nm is used to ionize the atom. If the kinetic energy of the ejected electron is 10.4 eV, then the value of n is (hc = 1242 eV nm).

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 KE =(12429013.6n2) eV = 10.4 eV

 = 13.8 eV 13.6n2 eV  = 10.4 eV

 (13.6n2)eV = (13. 10.4) eV = 3.4 eV

So, n = 2