Engineering
Physics
Curved Surface Refraction
Question

Diameter of a plano-convex lens is 6 cm and thickness at the centre is 3 mm. If speed of light in material of lens is 2 × 108 m/s, the focal length of the lens is :

15 cm

10 cm

20 cm

30 cm

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 

32 + (R – 0.3)2 = R2

32 + R2 – 0.6R + 0.09 = R2

 R=320.6=15cm

 1f=(µ1)(1R1)=130