Engineering
Chemistry
Integrated Rate Law
Question

For a first order reaction, (A) →  products, the concentration of A changes from 0.1 M to 0.025 M in 40 minutes. The rate of reaction when the concentration of A is 0.01 M, is :

3.47 × 10–4 M/min

1.73 × 10–5 M/min

3.47 × 10–5 M/min

1.73 × 10–4 M/min

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 0.1Mt1/20.05Mt1/20.025M

  t1/2 = 40/2 = 20 min

Now, r = K [A] = 0.69320 ​min×0.01

= 3.47 × 10–4 M/ min Ans.