Engineering
Chemistry
Vander Waal Gas and compressibility Factor
Question

For one mole of a Vander waals gas when b = 0 and T = 300 K, the PV vs 1/V plot is shown below. The value of the Vander waal's constant a (atm. litre2mol–2) is

 

3.0

1.5

1.0

4.5

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 (P+aV2)V=RT

 PV=RTaV

 Slope=a=21.624.620=32=1.5

a = 1.5