Engineering
Physics
Heating Effects of Current and Electric Power
Question

Heater of an electric kettle is made of a wire of length L and diameter d. It takes 4 minutes to raise the temperature of 0.5 kg water by 40K. This heater is replaced by a new heater having two wires of the same material, each of length L and diameter 2d. The way these wires are connected is given in the options. How much time in minutes will it take to raise the temperature of the same amount of water by 40K?

0.5 if wires are in parallel

2 if wires are in series

1 if wires are in series

4 if wires are in parallel

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 dQdt=msdTdt=V2R=P0

 R1=R4

    if  series  Req=R2

 if  parallel  Req=R8

     Pseries=2V2R=2P0

 Pparallel=8V2R=8P0