Foundation
Physics Foundation
Reflection from spherical mirror
Light
refraction from lens
Question

If the magnification of a body of size 2cm is 3, then the size of image is

one third of the size of the body.

triple the size of the body.

equal to the size of the body.

double of the size of the body.

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution
Verified BY
Verified by Zigyan

Magnification (m) is defined as the ratio of the height of the image (hᵢ) to the height of the object (hₒ). The formula is:

m=hiho

Given m = 3 and hₒ = 2 cm, we can solve for the image height:

hi=m×ho=3×2=6 cm

Therefore, the image size (6 cm) is triple the size of the object (2 cm).

Final answer: triple the size of the body.