Foundation
Physics Foundation
Reflection from spherical mirror
Question

If the speed of light in air is 3 x 108 m/s, then the speed of light in glycerin, which has refractive index of 1.47, will be :

4.41 x 108 m/s.

2.04 x 108 m/s.

2.04 x 106m/s.

4.9 x 109 m/s.

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

The speed of light in a medium is given by the formula: v = c / n, where v is the speed in the medium, c is the speed in vacuum (or approximately in air), and n is the refractive index of the medium.

Given: c = 3×108 m/s and n = 1.47.

Therefore, v = 3×1081.472.04×108 m/s.

Final Answer: 2.04 x 108 m/s