Engineering
Physics
Spherical Mirror New
Question

Image of an object approaching a convex mirror of radius of curvature 20 m along its optical axis is observed to move from 253m to 507m in 30 seconds. What is the speed of the object in km per hour?

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 v=253

 1v+325=110

 1v=110325=2530250=5250

u2 = – 50

 1v+750=110=1v=110750=5750=25

 vel.  obj.=2530m/s=2530×185=3km/hr