Engineering
Physics
Heating Effects of Current and Electric Power
Question

In a large building, there are 15 bulbs of 40W, 5 bulbs of 100W, 5 fans of 80W and 1 heater of 1kW. The voltage of the electric mains is 220V. The minimum capacity of the main fuse of the building will be

10 A

12 A

14 A

8 A

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

P = Vi

i=40×15220+100×5220+80×5220+1000220

=12511=11A