Engineering
Physics
Basic Circuit Theory and Kirchoffs Law for DC Circuit
Question

In the circuit shown, the current in the 1Ω resistor is :

 

0.13 A, from P to Q

1.3 A, from P to Q

0 A

0.13 A, from Q to P

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

Eeq=639512+15

Req=158+1

i=38238=323