Engineering
Physics
Standing Wave on String
Question

One end of a taut string of length 3m along the x-axis is fixed at x = 0. The speed of the waves in the string is 100 ms–1. The other end of the string is vibrating in the y direction so that stationary waves are set up in the string. The possible wave from(s) of these stationary waves is(are)

 y(t) = A sin5πx2cos250πt

 y(t) = A sinπx6cos50πt3

 y(t) = A sin5πx6cos250πt3

 y(t) = A sinπx3cos100πt3

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 (2p  1) λ4= 3                             λ=122p1

 c=100=f(12)2p1

  f = (2p  1)10012

 = 2πλ=π6 (2p  1)

 ω= 2π=50π(2p1)3