Engineering
Physics
Conduction of Heat
Question

Right end of a metallic conductor of length 2 m, cross section area 5 × 10–4 m2 and thermal coefficient 80 W/m-k. is maintained at temperature of 20°C. If an electrical resistance delivering a constant power 2 watt is attached to the conductor at the left end, then temperature at the section of conductor at a distance 1.2 m from the left end (neglect radiation effect) will be  (in degree  C):

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

2=80×5×1042×(T20)

T = 20

120202=120T1.2

T' = 60°C