Engineering
Physics
Curved Surface Refraction
Question

The focal length of a thin biconvex lens is 20 cm. When an object is moved from a distance of 25 cm in front of it to 50 cm, the magnification of its image changes from m25 to m50. The ratio m25m50  is

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 1v1u=1f

 1u=1f+1u

 uv=(f+uf)

 m=(uv)=(ff+u)

 m25=202025=4

 m50=202050=23

 m25m50=42/3=6