Engineering
Physics
Heating Effects of Current and Electric Power
Question

The supply voltage to a room is 120 V. The resistance of the lead wires is  6Ω. A 60 W bulb is already switched on. What is the decrease of voltage across the bulb, when a 240 W heater is switched on in parallel to the bulb ?

2.9 Volt

13.3 Volt

zero Volt

10.04 Volt

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 

 RB=V2P=120×12060=240Ω

 RH=V2P=120×120240=60Ω

Initially  VB=120246×240=117V

Later on VB=12054×48=106.6V