Engineering
Chemistry
Faraday Law
Question

Two Faraday of electricity is passed through a solution of CuSO4. The mass of copper deposited at the cathode is : (at. mass of Cu =63.5 amu)

127 g

63.5 g

2 g

0 g

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

(D) Cu2+ + 2e Cu(s)

2 equivalents of Cu2+ = 2 × 63.52 = 63.5 gm