Engineering
Physics
Thermodynamics
Question

Two moles of ideal helium gas are in a rubber balloon at 30°. The balloon is fully expandable and can be assumed to require no energy in its expansion. The temperature of the gas in the balloon is slowly changed to 35°C. The amount of heat required in raising the temperature is nearly (take R = 8.31 J/mol. K)

124 J

208 J

62 J

104 J

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 Isobaric process

ΔQ=nCPΔT=2×52×8.31×5=208