Engineering
Physics
Surface Tension and Surface Energy
Question

Work done in increasing the size of a soap bubble from a radius of 3 cm to 5 cm is nearly (surface tension of soap solution = 0.03 Nm–1) :

0.4 π mJ

0.2 π mJ

2 π mJ

4 π mJ 

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

W = TΔA

= 0.03 (2 × 4π × (52 – 32) 10–4

= 24π (16) × 10–6

= 0.384 π × 10–3 Joule

≅ 0.4 π mJ