Engineering
Physics
Circular Motion in Vertical Plane
Free Body Diagram
Vertical Circular Motion
Question

A rod is arranged at an angle of 30° from the horizontal. Attached to the rod with two strings is the mass m, as shown. The rod is rotated, maintaining its direction in space, so that m travels in a circular path. The strings are of equal length , and make angles of 60° with the rod as shown. Take the length of the strings as 2.4m. Calculate the minimum value of the tangential speed (in m/s) of the mass such that the string with tension T2 does not become slack when the mass is directly above the rod.

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution
Verified BY
Verified by Zigyan

r = cos 30° = 232
T2 cos 30° + T1 cos 30° + mg cos 30° = mv2r
T2 sin 30° + mg sin 30° = T1 sin 30°
Just slack ⇒ T2 = 0° ⇒ T1 = mg
2mg cos 30° × L cos 30° = mv2
v2 = 2 × 34 L × 10    
v2 = 32 × 10 × 2.4 = 36 ⇒ v = 6m/s