Engineering
Chemistry
Enthalpy of Neutralisation and Resonance Energy
Question

Calculate enthalpy change (in kJ) when 2 moles of liquid acetic acid undergoes dissociation into CH4(g) and CO2(g) from the following data.

ΔHvap [CH3COOH](ℓ) = 50 kJ/mol.
Resonance energy of CH3COOH(g) = – 50 kJ/mol
Resonance energy of CO2(g) = – 25 kJ/mol
Bonding energy (kJ/mol) : 

C–H = 400; C – O = 350; O = O = 500
C–C = 350; O – H = 450; C = O = 800; H – H = 400

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution


ΔH=2ΔHvapCH3COOH()+2|resonance  energyCH3COOH|
         +2[3BECH+BECC+BEC=O+BECO+BEOH]
         2[4BECH]2|resonanceenergyCO2|  2BEC=O
ΔH = 2 × 50 + 2 × 50 + 2 [3 × 400 + 350 + 800 + 350 + 450]
         – 2 [4×400] – 2 × 25 – 4 × 800
ΔH = 50 kJ