Engineering
Physics
Liquid Pressure
Stress Strain and Hookes Law New
SI Units
Question

If a rubber ball is taken at the depth of 200 m in a pool its volume decreases by 0.1% If the density of the water is ,1 × 10kg/m3  and  g = 10 m/s2 then the volume elasticity in N/m2 will be

109

20 × 109

108

2 × 108

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution
Verified BY
Verified by Zigyan

K=ΔPΔV/V=hpgΔV/V=200×103×100.1×100=2×109