Engineering
Physics
SI Units
Work Done by a Constant Force
Basic Circuit Theory and Kirchoffs Law for DC Circuit
Question

In the circuit shown in figure the heat produced in the 5Ω resistor due to the current flowing through it is 10 cal/s. The heat generated in the 4Ω resistor is:

3 cal/s

2 cal/s

1 cal/s

4 cal/s

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution
Verified BY
Verified by Zigyan

V25=10V=50 
V210×410=2