Engineering
Physics
RC Circuit
Question

 

The figure shows an experimental plot for discharging of a capacitor in an R-C circuit. The time constant t of this circuit lies between: 

0 and 50 sec

100 sec and 150 sec

50 sec and 100 sec 

150 sec and 200 sec

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

V = Ve–t/t

at t = 200 sec, V = 5, V0 = 25

hence we get t = 124.2 sec