Engineering
Physics
Curved Surface Refraction
Question

Two identical glass rods S1 and S2 (refractive index = 1.5) have one convex end of radius of curvature 10cm. They are placed with the curved surfaces at a distance d as shown in the figure, with their axes (shown by the dashed line) aligned. When a point source of light P is placed inside rod S1 on its axis at a distance of 50 cm from the curved face, the light rays emanating from it are found to be parallel to the axis inside S2. The distance d is

80 cm

60 cm

70 cm

90 cm

JEE Advance
College PredictorLive

Know your College Admission Chances Based on your Rank/Percentile, Category and Home State.

Get your JEE Main Personalised Report with Top Predicted Colleges in JoSA

Solution

 

u1 = –50 cm

n1 = 1.5

n2 = 1

R = –10

So,  1v1+32×50=11.510=120

 1v1=+1203100=+53100

v1 = 50 cm

For S2

u = – (d – 50); n1 = 1; n2 = 1.5; v =  ; R = +10

32()+1(d50)=12×10

d – 50 = 20

So, d = 70 cm

If

u = +(50 – d)

n1 = 1; n2 = 1.5; v =  ; R = +0

 32()+150d=120

So, 50 – d = 20

d = 50 – 20 = 30 cm